• Sosyal Medya Hesaplarımız

Peluş Oyuncak Yıkama

Peluş Oyuncak Yıkama

Peluş Oyuncaklar Nasıl Yıkanmalıdır..!

Çocuklarımızın, yumuşak pamuklu oyuncaklarına peluş denir. Bu peluş oyuncaklar çocuklarımızın en sevdiği oyuncaklarındandır. Bu yüzden ellerinden düşürmezler ve oyuncaklar hemen kirlenir.

Oyuncakları mikroplardan arındırmak için antimikrobiyal temizleyiciler kullanılıyor. Fakat bu tür kimyasallar çocuklarda alerjilere yol açabiliyor, oyuncakların renginin ve yapısının deforme olmasına neden olabiliyor. Bu yüzden uzmanlar, oyuncakların temizliğinde sabun, karbonat gibi kolayca durulanabilen temizleyicilerin, anti alerjik bebek deterjanlarının veya sirke gibi doğal antiseptiklerin kullanılmasını öneriyor. Yıkanarak temizlenmesi mümkün olmayan oyuncakların ise kuru temizleme gibi kimyasal işlemler yerine buharlı temizleme gibi ısıl dezenfeksiyon yöntemleriyle temizlenmesi tavsiye ediliyor.Peluş oyuncaklar ister çocuk, isterse büyük herkesin gülmesine sebep olan ve eğlendiren oyuncak çeşitlerindendir. Peluş oyuncakların temizliğine ve nasıl yıkandığına çok fazla dikkat edilmez. Fakat yıkanma konusu çok önemlidir

Yıkanacak olan peluş oyuncağa dikkat edilmediği takdirde yumuşak tüyleri gidecek ve yerine keçe gibi olan bir oyuncak gelecektir. Makinede yıkanılacak olan peluş  oyuncaklar,elde yıkananlara göre daha temiz olur. Fakat makineye direk atılan peluş oyuncaklar zarar görür ve şekli bozulur. Bu sebeple oyuncakların makineye atılmadan poşetlenmesi gerekir. Yıkama torbası kullanılan oyuncaklar, hem temizlenecek, hem de tüylerine zarar gelmeyecektir. Su derecesi de peluş oyuncaklar için önemli yer tutar. Makinede ya da elde yıkanan peluş oyuncağın ılık suda yıkanması gerekir. Bütün peluş oyuncaklar bir değildir. Bazı peluş oyuncaklar sıcak suda zarar görmese de, zarar gören oyuncakların sayısı daha fazladır. Peluş oyuncaklarda; takı, aksesuar, fiyonk, boncuk, pil ve şapka gibi malzemeler bulunabilir.  Bu malzemelerin olması dâhilinde, peluş oyuncaklar kesinlikle makineye atılmamalıdır. Makineye atılması oyuncakların görünümüne zarar verirken, makinenin parçalarını da bozabilir. Peluş oyuncağı gün boyu çocukların elindedir. Oyuncakların kirlenmesini beklemek hata olacaktır. Oyuncaklar kirlenmese bile birçok bakteriye ya da toza maruz kalırlar. Oyuncakların ağza sürülmesiyle birlikte, süren kişide zarar görür. Bu yüzden peluş oyuncaklar düzenli olarak yıkanmalı ve yıkama detaylarına çok dikkat edilmelidir. Yıkanamıyorsa bile silinmeli ve dezenfekte edilmelidir. Ayrıca yıkanan peluş oyuncaklar, kurutucu makineye atılmamalı, doğal olarak kurumaya bırakılmalıdır. Elde ya da makinede yıkanan peluş oyuncaklara birkaç kaşık katılacak olan sirke, oyuncakları parlatırken mikroplarının kırılmasını da sağlayacaktır. Doldurulmuş hayvan şeklindeki pelüş oyuncaklar, çocukların favori oyuncakları arasında yer alıyor. Tekstil kaplamalı bu oyuncaklar, çamaşır makinesinde kolayca yıkanabiliyor. Düğme, pul, boncuk gibi detayları olan pelüş oyuncaları yıkamak için yıkama topları kullanılabiliyor. Böylece oyuncakların yıkama sırasında zarar görmesi de engellenebiliyor.
Etiketinde çamaşır makinesinde yıkanamayacağı belirtilen pelüş oyuncaklar ise deterjanlı ılık su kullanılarak elde yıkanabiliyor. Deterjan kalıntılarının oyuncaklarda birikmesini önlemek için oyuncakları bol suyla durulamak gerekiyor. Yıkama sonrasında kurutma makinesi kullanmak; tekstil yüzeylerde renk solmasına yol açabildiğinden oyuncakların güneş ışığı altında, temiz, düz bir zemin üzerinde doğal yollarla kurutulması en sağlıklı ve en güvenli yol olarak görülüyor..!

  • Merkez


  • Mimar Sinan Mahallesi Kıbrıs Caddesi No:122 Ataşehir İSTANBUL

  • HARİTADA GÖR
  • Ümraniye Şube


  • Kazım Karabekir Mahallesi, Ordu Cd. No:76, 34766 Ümraniye/İstanbul

  • HARİTADA GÖR

BÜLTEN

Kampanyalardan Haberdar Olmak İçin